Popular amongst residential and commercial applications alike, this 24V LED tape is the perfect solution to mood lighting in clubs, shops, pubs, restaurants, bars. Due to the tape lights flexibility, it is the perfect lighting solution to create a uniformed, even light around curved surfaces such as columns.
Warning
LED Tape High Brightness 100 24V Tape must be installed in an Aluminium Extrusion with a minimum depth of 12mm. With a maximum combined length of 5 metres. Once installed the tape must be accessible.
| General | |
| Construction | Plastic |
| IP Rating | IP65 |
| LED Chip | SMD 5050 |
| LED per Tape | 300 |
| Dimensions | |
| Cut Length | 100mm |
| Height | 3mm |
| Length | 5m |
| Width | 10mm |
| Electrical | |
| Maximum Wattage | 70W |
| Voltage | 24V |
| Light Characteristics | |
| Beam Angle | 120° |
| Colour Rendering Index | 80 |
| Lumens | 1050 lm |
| Lumens Per Metre | 210 lm/m |
| Lumens Per Watt | 15 lm/W |
| Watts Per Metre | 14 W/m |
42 in Stock
available to order
4647 in Stock
16 in Stock
120 in Stock
26 in Stock
Save up to 10% with Multi-buy
17 in Stock
Save up to 10% with Multi-buy
LED Strip Flexible High Brightness Tape 1m (60xSMD 5050 LEDs/m) 24V 14W 3400K Warm White
Q2765
TAPEHP100 W/W
available to order
20% Off
|
LED Strip Flexible High Brightness Tape 5m (60xSMD 5050 LEDs/m) 24V 70W (1m=14W) 2700K Warm White
Q2A94
TAPEHP500 INT
10 in Stock
20% Off
|
LED Strip Flexible High Brightness Tape 5m (60xSMD 5050 LEDs/m) 24V 70W (1m=14W) 3400K Warm White
Q276A
TAPEHP500 W/W
19 in Stock
20% Off
|
|
|---|---|---|---|
| LED per Tape | 60 | 300 | 300 |
| Length | 1m | 5m | 5m |
| Maximum Wattage | 14W | 70W (5 x 14W) | 70W (5 x 14W) |
| Lumens | 1100 lm | 5500 lm | 5500 lm |