The Gemini LED Linear is a commercial fitting that is suitable for both surface and suspension. The optimum glare control provides UGR19 compliance.
Suspension kit not included.
Lifespan up to 56,000 hours.
| General | |
| Colour | White |
| Dimmable | No |
| IP Rating | IP20 |
| Operating Temperature | -20°C to 40°C |
| Dimensions | |
| Height | 55mm |
| Length | 1510mm |
| Width | 190mm |
| Electrical | |
| Maximum Wattage | 54W (1 x 54W) |
| Voltage | 240V |
| Light Characteristics | |
| Colour Temperature | 4000K Cool White |
| Lumens | 4450 lm |
| Lumens Per Watt | 82 lm/W |