These fittings are dimmed individually and not in unison.
Please note this product is not dimmable via a standard dimmer
The only way to control the lights is touching the light itself. It does not work with switch.Specification
| General | |
| Colour | White |
| Construction | Plastic |
| Dimmable | Yes |
| Dimensions | |
| Diameter | 61mm |
| Height | 18mm |
| Electrical | |
| Maximum Wattage | 6W (3 x 2W) |
| Voltage | 12V |
| Light Characteristics | |
| Beam Angle | 100° |
| Colour Temperature | 3000K Warm White |
| Lumens | 210 lm |
| Lumens Per Watt | 35 lm/W |
|
This item
Moonlight Touch Dimmable 3000K Warm White 12V Kit 6W 3000K Warm White
Q66A3
DC888LED WH/3K KIT
64 in Stock
70% Off
|
Moonlight Touch Dimmable 2700K Warm White 12V Kit 6W 2700K Warm White
Q66A2
DC888LED SL/27K KIT
11 in Stock
70% Off
|
|---|