This fitting is fully dimming compatible, allowing you to adjust the brightness to suit your needs. It requires 3 x 6W or below GU10 LED lamps, providing a bright and energy-efficient lighting solution. The sleek design ensures that it blends seamlessly into any space, adding a modern and stylish look.
Additionally, single and bar versions of this product are also available, providing even more options for illuminating your space. Whether you're looking to add a touch of elegance to your bathroom or create a functional and practical lighting solution for your wet room, the Aqua Triple is a versatile and practical choice. With its triple lamp design, it provides a powerful and efficient lighting solution that is perfect for illuminating larger spaces.
| General | |
| Cap | GU10 |
| Colour | White |
| Construction | Aluminium |
| Dimmable | Yes |
| IP Rating | IP44 |
| Dimensions | |
| Diameter | 220mm |
| Height | 151mm |
| Electrical | |
| Maximum Wattage | 18W (3 x 6W) |
| Voltage | 240V |
available to order
Save up to 10% with Multi-buy
129 in Stock
Save up to 10% with Multi-buy45 in Stock
41 in Stock
370 in Stock
149 in Stock
|
This item
Aqua Triple Spotlight 240V 3 x 6W White
Q46AB
AQUA WHT 1393002
7 in Stock
40% Off
|
Aqua Single Recessed Spotlight 240V 6W Matt White
Q5108
AQUA WHT 1393007
8 in Stock
40% Off
|
Aqua Single Spotlight 240V 6W White
Q46A9
AQUA WHT 1393001
11 in Stock
40% Off
|
|
|---|---|---|---|
| Diameter | 220mm | 80mm | 90mm |
| Height | 151mm | 132mm | 151mm |
| Maximum Wattage | 18W (3 x 6W) | 6W | 6W |