A LED driver is built into the fitting, simply wire to mains supply.
| General | |
| Colour | Stainless Steel |
| Construction | Aluminium |
| Dimmable | No |
| IP Rating | IP67 |
| Drive-Over Limits | 2000kg 25km/hr |
| Dimensions | |
| Cut Out | 85mm (Diameter) |
| Depth | 92mm |
| Length | 110mm |
| Width | 110mm |
| Electrical | |
| Maximum Wattage | 6W |
| Requires Driver | No |
| Light Characteristics | |
| Beam Angle | 30° |
| Colour Temperature | 3000K Warm White |
| Lumens | 550 lm |
| Lumens Per Watt | 92 lm/W |
10 in Stock
152 in Stock
44 in Stock
only 4 left
57 in Stock
60 in Stock
185 in Stock
29 in Stock
22 in Stock
31 in Stock
17 in Stock
20 in Stock
4568 in Stock
96 in Stock
available to order
available to order
12 in Stock
14 in Stock
LED Recessed Uplight 240V 8W Stainless Steel 3000K Warm White
Q2499
D5301B SQ/SS
27 in Stock
20% Off
|
LED Recessed Uplight 240V 8W Stainless Steel 3000K Warm White
Q542E
D5301A RD/SS
15 in Stock
20% Off
|
LED Recessed Uplight 240V 4W Stainless Steel 3000K Warm White
Q5433
D4100A RD/SS
only 3 left
20% Off
|
|
|---|---|---|---|
| Cut Out | 96mm (Diameter) | 90mm (Diameter) | 75mm (Diameter) |
| Maximum Wattage | 8W | 8W | 4W |
| Construction | Stainless Steel | Stainless Steel | Aluminium / Glass |
| Beam Angle | 65° | 65° | 30° |
| Lumens | 410 lm | 410 lm | 255 lm |
| Lumens Per Watt | 51 lm/W | 51 lm/W | 64 lm/W |